Cestovná kancelária Travel Family - Špecialista na Chorvátsko Realizácia: MagicWare
1536

Tipy na dovolenku: menej známe miesta chorvátskeho pobrežia

Jadranské more láka do Chorvátska milióny turistov ročne a nezanedbateľný podiel na tom majú Česi. Dajú sa v obľúbenej dovolenkovej destinácii stále nájsť ukryté prímorské klenoty, kde si možno užiť to najlepšou stranou od davov? Presvedčte sa sami.

chorvátske Lastovo je vzdialené tri hodiny loďou zo Splitu, ale dlhšia cesta sa oplatí.

Zoznam menej vyťažených, avšak pôvabných letovísk, kde si môžete užiť všetky klady plážovej dovolenky v Chorvátsku , zverejnil server CNN. Mnohé „utajené klenoty“ sú pritom dostupné trajektom zo Splitu. Druhé najväčšie chorvátske mesto láka na piesočné pláže, bohaté kultúrne vyžitie v pôvabných kulisách aj nočný život, takže aj keď pekných miest tam nájdete dosť, ľudoprázdne budú v sezóne len ťažko. Nič ale nebráni tomu pokochať sa Diokleciánovým palácom, prejsť uličky starého mesta a vyraziť trajektom smerom do pokoja.

Zabúdaná Šolta

Pohoda pritom čaká doslova na dohľad, nájdete ju na ostrove Šolta. Ten je známy predovšetkým jachtárom, ale pôvabné pokojné útočisko na ňom nájdu aj páry či rodiny s deťmi. Ostrov ponúka krásne kamienkové zátoky, chutnú gastronómiu aj víno, ktoré tu má veľkú tradíciu. Ochutnávku tamojšej odrody Dobričić spojenú s degustáciou domácich pochutín z morských plodov aj olív si môžete dopriať napríklad vo vinárstve Kaštelanac.

chorvátska Šolta je malebná a pokojná.

Šolta je tiež ideálna pre cyklistiku, pešiu turistiku a vodné športy. Za návštevu stoja aj malebné dedinky, napríklad neďaleko Nečujam je v zátoke k videniu vrak potopenej drevenej lode. Medzi najkrajšie pláže patria Senjska, Stračinska a Školjić. Šolta je pritom výrazne menej navštevovaná ako okolité ostrovy.

Neznáme dedinky ostrova Brač

Ostrov Brač turistom zďaleka nie je cudzí, väčšina sa ich ale koncentruje okolo vyhlásenej pláže Zlatni Rat a najbližšej dediny Bol. Ak sa ale vydáte na severné či západné pobrežie, nájdete tam pokojné dedinky a pitoreskné zátoky, kde sa medzi ľuďmi rozhodne predierať nebudete.

Pobrežie okolo chorvátskej Milny je ideálne pre pohodovú dovolenku plnú kúpania bokom od davov.

Napríklad chorvátska dedina Milna v rovnomennej zátoke má dlhú rybársku minulosť a okolité pobrežie priamo nabáda k nerušenému kúpaniu v krištáľovo čistej vode a slnení. Neďaleko nájdete olivové háje a trasy ideálne ako pre cyklistiku, tak objavovanie prírodných krás.

Hvar nie sú len párty, ale aj pravý opak

Hvar je tiež veľmi obľúbený, a to predovšetkým ako párty ostrov. Je však oveľa viac než len útočiskom pre mladých hľadajúcich zábavu. Ďaleko od nočných podnikov nájdete levanduľové polia, vinice a farmárske reštaurácie.

chorvátsky ostrov Hvar má aj svoju idylickú stránku.

Svoju pokojnú stránku Hvar ukazuje aj v Starom Grade, ktorý si zachoval príjemne ospalú atmosféru, hoci je na hlavnej trase trajektu. Objavte jeho benátske uličky a zavítajte na okolité pláne s vinicami založenými starými Grékmi už vo štvrtom storočí, ktoré patria pod UNESCO. Na východe potom čakajú malé rybárske dediny, kde môžete nerušene relaxovať pri tanieri plnom čerstvých úlovkov pripravených na grile.

Perla zvaná Lastovo

Tri hodiny cesty loďou ako zo Splitu, tak aj zo Dubrovníka čaká na objavenie bezmála 48 km² veľký ostrov Lastovo. Od roku 2006 je Lastovo s priľahlými ostrovčekmi chráneným prírodným parkom. Ponúka 200 kilometrov turistických trás vinúcich sa lesmi a dedinkami, ktorých mená ste nikdy nepočuli, a končia v zátokách, kde sa s trochou šťastia môžete vykúpať úplne sami.

chorvátske Lastovo je pre milovníkov pokoja ako stvorené.

Vďaka 46 menším okolitým ostrovčekom je Lastovo ideálny na šnorchlovanie a potápanie. Ostrov tiež láka milovníkov prírodných krás, ktorí túžia po naozajstnom úniku od dnešnej uponáhľanej reality. Je natoľko odrezaný od pevniny, že má svoj vlastný svet plný starých obyčajov.

Elafitské ostrovy

Na úplnom juhu Chorvátska sú rozosiate pôvabné Elafitské ostrovy. Stačí sa prejsť malebným, hoci trochu preplneným centrom Dubrovníka a výlet na tri hlavné obývané vám najskôr bude ponúknutý hneď niekoľkokrát. Kto si chce ale krásu malého ostrovného raja vychutnať v kľude, mal by na niektorý z nich vyraziť po vlastnej osi a užiť si tam aspoň pár dní.

Najväčší Šipan

Najviac navštevovaným a zároveň najväčším ostrovom súostrovia je so zhruba 16 km² rozľahlý Šipan. Nájdete na ňom dve dediny, v ktorých trvalo žije bezmála 500 obyvateľov. Je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako ostrov s najväčším množstvom olivovníkov vzhľadom na svoju veľkosť. Šipan má bohaté kultúrne dedičstvo a honosí sa desiatkami letohrádkov a kostolov.

Na chorvátskom Šipane sú povolené autá a zároveň hýria prírodnou krásou.

Vďaka krásnym plážam a množstvu zelene býval obľúbený u šľachtických rodín z Dubrovníka. Je jediným z Elafitských ostrovov, na ktorom sú povolené autá. Necháte sa zlákať?

Najbližší Koločep

Len pol hodiny plavby z Dubrovníka čaká Koločep, ktorý vábi predovšetkým piesočnými plážami a lahodnou stredomorskou kuchyňou. Koločap je ešte pokojnejší ako Šipan a môžete na ňom naozaj vypnúť v krásnych kulisách tyrkysového mora a typickej architektúry.

V histórii sa na chorvátskom Koločepe stavali lode, teraz je ideálny na objavovanie krás južného Jadranu.

Lákavý Lopud

Žiadne autá, zato krásne pláže a paláce v dedine Lopud ponúka ostrov s asi 250 stálymi obyvateľmi. Môžete tam navštíviť aj kláštor či španielsku pevnosť, medzi najobľúbenejšie aktivity napriek tomu patrí kúpanie, romantické prechádzky jedinou dedinkou a hlavne hojná konzumácia morských plodov.

chorvátsky Lopud stojí za dlhšiu návštevu ako v rámci rýchleho obchádzania všetkých troch ostrovov.

Autorka: Taťána Kynčlová
Zdroj: novinky.cz

3 Najčastejšie hľadáte

 • 1

  SPOKOJNOSŤ KLIENTOV

  Naše služby využije každoročne viac než 40.000 spokojných zákazníkov. Za 25 ročnú históriu ich s nami vycestovalo takmer milión.

 • 2

  STABILNÁ FIRMA

  Patríme medzi TOP 100 českých firiem s ocenením Czech Stability Award. Táto cena je udeľovaná najstabilnejším firmám v ČR.

 • 3

  VAŠA JEDNOTKA NA JADRANE

  Už od roku 1991 sa špecializujeme na Jadran. Ponúkame najviac pobytových miest a ubytovacích kapacít na celom jadranskom pobreží.

Môžeme Vám pomôcť s Vašou dovolenkou?


Vyplnením a odoslaním formulára s požiadavkou z www.ckvt.sk vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov spoločnosti TRAVEL FAMILY s.r.o., v súlade so zákonom č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov.

Napíšte text z obrázku
* Povinné údaje