Cestovná kancelária Travel Family - Špecialista na Chorvátsko Realizácia: MagicWare
1283

Od 1. 1. 2023 vstúpi Chorvátsko do eurozóny

Dátum 1. 1. 2023 je stanovený ako deň vstupu Chorvátska do eurozóny.

Ak ešte stále máte doma chorvátske kuny, utraťte ich čo najskôr alebo vymeňte v banke a na letnú dovolenku 2023 si so sebou už vezmite dostatok eur.

Prvých januárových 14 dní roku 2023 bude možné v Chorvátsku platiť ako kunami, tak eurom, a potom už len eurom. Od augusta tohto roku sú v chorvátskych obchodoch tzv. „dvojité ceny“, teda ceny uvedené v kunách aj eurách a tento trend zobrazovania cien bude trvať minimálne rok. Do konca roku 2023 môžete v Chorvátsku v banke vymeniť kuny za eurá.

Na zadných stranách euro mincí sa objaví: Nikola Tesla, slávny chorvátsky vynálezca (mince 10, 20, 50 centov), ďalej geografická mapa Chorvátska v pozadí s typickou šachovnicou (mince 2 Eura). Šachovnica bude zastúpená na každej z kovových mincí. Na jedno, dvoch a piatich centových minciach bude vyobrazené písmo hlaholice.

Problém nastal so zadnou stranou 1eurovej mince. Chorváti na ňu vybrali symbol „Kuny“, zvieratká, ktorého symbolika siaha do dávnej minulosti, kedy sa kožušinami z kún platilo od stredoveku, a následne sa kuna stala prvým platidlom samostatného Chorvátska po rozpade Juhoslávie. Vyobrazenie kuny, ktorej autorom je Stjepan Pranjković, sa totiž nápadne podobalo fotografii Iaina Lacha, a preto musel byť návrh stiahnutý a výber musela Chorvátska národná banka opakovať.

Chorvátsko Chorvátsko Chorvátsko Chorvátsko


Dovolenka Chorvátsko

Zdroj: chorvatsko.cz

3 Najčastejšie hľadáte

 • 1

  SPOKOJNOSŤ KLIENTOV

  Naše služby využije každoročne viac než 40.000 spokojných zákazníkov. Za 25 ročnú históriu ich s nami vycestovalo takmer milión.

 • 2

  STABILNÁ FIRMA

  Patríme medzi TOP 100 českých firiem s ocenením Czech Stability Award. Táto cena je udeľovaná najstabilnejším firmám v ČR.

 • 3

  VAŠA JEDNOTKA NA JADRANE

  Už od roku 1991 sa špecializujeme na Jadran. Ponúkame najviac pobytových miest a ubytovacích kapacít na celom jadranskom pobreží.

Môžeme Vám pomôcť s Vašou dovolenkou?


Vyplnením a odoslaním formulára s požiadavkou z www.ckvt.sk vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov spoločnosti TRAVEL FAMILY s.r.o., v súlade so zákonom č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov.

Napíšte text z obrázku
* Povinné údaje